Zastosowanie treningu inercyjnego w sporcie i rehabilitacji

maj 2, 2024

Trening inercyjny to wyjątkowy sposób na rozwijanie siły i masy mięśniowej, który skutecznie oraz bezpiecznie przynosi rezultaty. To, co wyróżnia tę metodę, to szczególne zaakcentowanie fazy ekscentrycznej pracy mięśni, często pomijanej w tradycyjnym treningu siłowym. Dzięki temu treningowi, można efektywnie wykorzystać potencjał swojego ciała, uzyskując zauważalne i trwałe rezultaty.

Co to jest trening inercyjny?
Trening inercyjny to inaczej trening ekscentryczny. Jest to skuteczna metoda wykorzystywana zarówno w sporcie, jak i rehabilitacji, mająca na celu poprawę wydajności fizycznej oraz przyspieszenie procesu powrotu do zdrowia po urazach. W treningu inercyjnym kluczową wartością jest intensywne obciążenie fazy ekscentrycznej. W przeciwieństwie do tradycyjnego treningu siłowego, gdzie opór głównie wynika z działania grawitacji i fizycznego obciążenia, tutaj skupiamy się na wykorzystaniu zasady inercji do generowania oporu. Zastosowanie oporu inercji koła zamachowego zamiast tradycyjnego obciążenia otwiera nowe perspektywy w dziedzinie sportu, treningu rekreacyjnego oraz rehabilitacji i fizjoterapii.

Trening inercyjny w sporcie
Inercja oznacza bezwładność w fizyce. W sporcie, trening inercyjny jest stosowany w celu zwiększenia siły, szybkości, wytrzymałości oraz stabilności mięśniowej. Jednym z najpopularniejszych narzędzi wykorzystywanych do tego celu jest inercyjna maszyna treningowa, która pozwala na kontrolowane generowanie oporu w trakcie ruchu. Dzięki temu sportowcy mogą skupić się na koncentrycznych (skracających) fazach ruchu bez obawy o opór w fazach ekscentrycznych (rozciągających), co pozwala na bardziej efektywne wykorzystanie czasu treningowego i zwiększenie siły oraz szybkości mięśni. W ofercie naszego sklepu znajdziesz szeroką gamę urządzeń do treningu inercyjnego, między innymi marki Desmotec.  Badania wskazują, że w tej fazie ruchu mięśnie są zdolne do wygenerowania aż 120 procent swojej całkowitej siły. W warunkach biologicznych, takich jak tradycyjne dźwiganie ciężarów, organizm często redukuje wysiłek w fazie ekscentrycznej. Z użyciem Desmotec ta redukcja nie jest możliwa, ponieważ urządzenie to zapewnia aktywny opór w każdej fazie ruchu.

Urządzenia oparte na technologii koła zamachowego umożliwiają ciągłe i maksymalne zaangażowanie mięśni podczas treningu, bez względu na liczbę powtórzeń czy czas serii. Ich wyjątkowość tkwi w możliwości płynnej regulacji obciążenia bez konieczności przerywania ćwiczeń. To właśnie stanowi główną różnicę między sprzętem inercyjnym a tradycyjnymi metodami obciążania. Opór generowany przez koło zamachowe jest proporcjonalny do siły, jaką użytkownik wkłada w jego poruszanie, co gwarantuje efektywny i zrównoważony trening.

Trening z użyciem koła zamachowego odróżnia się od ćwiczeń z gumami oporowymi. W przypadku taśm oporowych, mięśnie zaangażowane są głównie w jednej fazie ruchu, zależnie od rodzaju ćwiczenia. Natomiast podczas treningu z kołem zamachowym, zapewnia się aktywny opór w każdej fazie ruchu mięśnia, niezależnie od rodzaju wykonywanych ćwiczeń. Dzięki temu stanowi on skuteczne narzędzie do aktywacji fizycznej oraz zapewnia równomierne rozwijanie siły i wytrzymałości mięśniowej.

Trening inercyjny w rehabilitacji

W rehabilitacji, trening inercyjny jest wykorzystywany w celu przywrócenia sprawności fizycznej po urazach mięśniowo-szkieletowych. W przypadku kontuzji, funkcja mięśni podczas fazy rozciągającej (ekscentrycznej) jest często pierwszą, która ulega osłabieniu. Dlatego właśnie trening ekscentryczny znalazł szerokie zastosowanie w procesie rehabilitacji sportowców, ponieważ pozwala na skoncentrowane wzmacnianie mięśni w tej właśnie fazie ruchu. Oprócz tego, że pomaga w zwiększaniu siły mięśniowej, umożliwia również kontrolowane odbudowywanie zdolności funkcjonalnych mięśni, co jest kluczowe w procesie powrotu do pełnej sprawności po kontuzji.

Dzięki kontrolowanej generacji oporu, pacjenci mogą stopniowo zwiększać obciążenie na mięśnie i stawy, co przyspiesza proces rekonwalescencji oraz redukuje ryzyko ponownego urazu. Ponadto, trening inercyjny umożliwia selektywną stymulację określonych grup mięśniowych, co pozwala na skierowanie rehabilitacji na konkretną część ciała, która wymaga wzmocnienia lub stabilizacji.

Warto podkreślić, że trening inercyjny może być dostosowany do różnych poziomów zaawansowania oraz celów treningowych, co sprawia, że jest on uniwersalnym narzędziem zarówno dla profesjonalnych sportowców, jak i osób pragnących poprawić swoje zdrowie i kondycję fizyczną. Jednak przed przystąpieniem do treningu inercyjnego zaleca się skonsultowanie z doświadczonym trenerem lub fizjoterapeutą, aby dostosować program treningowy do indywidualnych potrzeb oraz uniknąć ryzyka kontuzji.

W badaniu z 2018 roku (R. Lovell) zauważono, że w wyniku ekscentrycznych treningów grupy kulszowo-goleniowej wykazano pozytywne zmiany strukturalne w mięśniu dwugłowym uda, którym towarzyszył także wzrost siły i zwiększona aktywność mięśniowa.

Oferta

W ofercie sklepu BITMED możesz znaleźć szereg różnych urządzeń firmy Desmotec, między innymi:

     Desmotec D.PLUS by Pininfarina - Urządzenie, szczególnie odpowiednie do ćwiczeń dolnych partii ciała i pracy w zamkniętym łańcuchu kinetycznym,

     Desmotec V.PLUS by Pininfarina - szczególnie nadaje się do treningu wszystkich partii ciała w otwartym łańcuchu kinematycznym.

     Desmotec D. Full - full line zaprojektowany głównie do ćwiczeń dolnych partii ciała, jest kompletnym stanowiskiem, które wraz z drążkiem siedziska i uchwytem zapewnia użytkownikowi większe bezpieczeństwo w fazie odpoczynku, a jednocześnie dzięki oprogramowaniu D.SOFT i czujnikom wagowym D.LOAD dają terapeucie w czasie rzeczywistym informację zwrotną na temat ćwiczenia, ocenę pacjenta pod względem mocy, szybkości, siły i równowagi.

     Desmotec D. EVO - najlepsze rozwiązanie dla profesjonalnych drużyn, ośrodków sportowych i rehabilitacyjnych, które chcą mieć urządzenie oceniające postępy swoich klientów lub pacjentów.

     Desmotec V. FULL -  jest idealnym rozwiązaniem dla osób chcących przeprowadzać testy wytrzymałościowe. DESMOTEC V.LINE przeznaczony jest do pracy górnej części ciała i ruchów funkcjonalnych w otwartym łańcuchu kinetycznym.

Podsumowanie

Podsumowując, trening inercyjny stanowi innowacyjną metodę, która znacząco wpływa na poprawę wydajności fizycznej oraz wspomaga proces rehabilitacji po urazach. Dzięki wykorzystaniu zasady inercji, trening ten umożliwia skoncentrowane przeciążenie fazy ekscentrycznej mięśni, co jest często pomijane w tradycyjnym treningu siłowym. Oferuje on stałą kontrolę nad obciążeniem oraz płynną regulację intensywności treningu bez konieczności używania dodatkowego sprzętu. Zarówno w sporcie, jak i w rehabilitacji, trening inercyjny zapewnia efektywną aktywację mięśni oraz równomierne rozwijanie siły i wytrzymałości. Jego unikalne cechy sprawiają, że jest on skutecznym narzędziem zarówno dla profesjonalnych sportowców, jak i osób pragnących poprawić swoje zdrowie i kondycję fizyczną.

literatura

  1. Norrbrand, L., Pozzo, M., & Tesch, P. A. (2010). Flywheel resistance training calls for greater eccentric muscle activation than weight training. European Journal of Applied Physiology, 110(5), 997–1005. doi:10.1007/s00421-010-1575-7
  2. Norrbrand L., Fluckey J.D., Pozzo M., Tesch P.A.: Resistance training using eccentric overload induces early adaptations in skeletal muscle size. European Journal Applied Physiology 2008; 102: 271-281.
  3. Lovell R. et al. Hamstring injury prevention in soccer: Before or after training? Scand J Med Sci Sports 2018; 28(2): 658–66
Autor: Zuzanna Jandziś
Magister Fizjoterapii, absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. Specializuje się w fizjoterapii czaszkowo-twarzowej. Dodatkowo, zajmuje się wspomaganiem leczenia ortodontycznego, leczeniem zaburzeń układu stomatognatycznego, bólami głowy, czy terapią blizn. Ukończyła liczne kursy i szkolenia z zakresu anatomii palpacyjnej, akademii Cranio-Facialnej, zaburzeń stawów skroniowo-żuchwowych, a także z masażu kobido i PhysioKobido.
Zobacz artykuły tego autora