Skuteczne i innowacyjne leczenie złamań

cze 24, 2024

Złamania kości są jednym z najczęstszych urazów, z którymi zmagają się ludzie na całym świecie. Od zwykłego upadku po urazy sportowe, złamania mogą wystąpić w każdym wieku i każdej grupie ludzi. Skuteczne i innowacyjne metody leczenia złamań stają się coraz bardziej dostępne, otwierając nowe perspektywy w procesie gojenia się i rehabilitacji pacjentów. Jednym z najnowszych i obiecujących rozwiązań jest Kontrolowana Terapia Elektromagnetyczna, znana również jako CERC Therapy®.

Złamanie kości

Złamanie kości to sytuacja, gdy kość pęka lub rozrywa się pod wpływem siły zewnętrznej. Może to być wynik upadku, wypadku komunikacyjnego, czy nawet przeciążenia podczas aktywności fizycznej. Złamania mogą być otwarte (z widoczną raną) lub zamknięte (bez zewnętrznych obrażeń skóry), a ich rozległość może być różna, od niewielkich pęknięć po poważne złamania z przemieszczeniem kości. Można wyróżnić złamania na skutek działania bezpośredniej siły na kość lub poprzez działanie pośrednie gdy siła urazu działa poprzez np. inną kość, staw, czy ścięgno.

Objawy

Objawy złamania kości mogą się różnić w zależności od lokalizacji złamania, jego rodzaju oraz ogólnego stanu zdrowia pacjenta.

     Ból,

     Obrzęk - może być widoczny natychmiast po urazie lub pojawić się stopniowo w ciągu kilku godzin po urazie,

     Ograniczenie ruchomości,

     Zaczerwienienie,

     Zniekształcenie lub nieprawidłowa pozycja kończyny w miejscu złamania,

     Trzeszczenie lub sztywność podczas próby wykonania ruchu,

     Trudności w podparciu lub utrzymaniu ciężaru,

     Przerwanie ciągłości skóry

Proces gojenia

Gojenie złamania to złożony proces, który wymaga czasu i cierpliwości. Po złamaniu, organizm rozpoczyna proces naprawy tkanki kostnej, w którym komórki kości naprawiają uszkodzenia i odtwarzają strukturę kości. W tym czasie pacjenci mogą doświadczać bólu, obrzęku, oraz ograniczeń w ruchu. Jednak poprzez odpowiednie leczenie i rehabilitację, kości mogą się zregenerować, przywracając pełną funkcję ruchową.

Leczenie

Głównym celem terapii jest zapewnienie kompletnego zrostu kości oraz przywrócenie pełnej funkcjonalności uszkodzonej części ciała w maksymalnym możliwym stopniu. Leczenie złamań kości jest procesem złożonym, który zależy od rodzaju, lokalizacji i poważności złamania, a także od ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Istnieje kilka głównych metod leczenia złamań, które są stosowane w praktyce medycznej:

            Zabiegi Konserwatywne:

       Unieruchomienie: W przypadku prostych złamań bez przemieszczenia kości, lekarz może zalecić unieruchomienie obszaru złamania za pomocą gipsu, opatrunku lub ortez. To pozwala na stabilizację kości i umożliwia proces gojenia się.

       Terapia farmakologiczna: Leki przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz suplementy witaminowo-mineralne mogą być stosowane w celu łagodzenia bólu, redukcji stanów zapalnych i wspomagania gojenia się kości.

            Zabiegi Chirurgiczne:

       Rekonstrukcja: W przypadku skomplikowanych złamań z przemieszczeniem kości, może być konieczna interwencja chirurgiczna w celu przywrócenia prawidłowej anatomii kości. Chirurg może użyć różnych narzędzi i technik, takich jak płytki, śruby, czy kołki, aby zrekonstruować złamaną kość.

       Artroskopia: W niektórych przypadkach, szczególnie przy złamaniach stawów, można zastosować technikę artroskopii, która umożliwia dokładną diagnostykę i naprawę złamania przez małe nacięcia skóry przy użyciu specjalistycznego sprzętu.

            Fizjoterapia i Rehabilitacja:

       Fizjoterapia: Po unieruchomieniu złamania lub operacji, fizjoterapia odgrywa kluczową rolę w przywracaniu pełnej funkcji ruchowej. Zindywidualizowane programy terapeutyczne obejmują ćwiczenia wzmacniające, rozciągające i stabilizujące, mają na celu przywrócenie siły mięśniowej i elastyczności stawów.

Proces rehabilitacji po złamaniu może być długotrwały i wymagać regularnych sesji terapeutycznych. Pacjenci uczą się właściwych technik chodu, unikania nadmiernego obciążenia, oraz wzmocnienia mięśni otaczających obszar złamania.

Wraz z postępem technologicznym, pojawiają się coraz bardziej zaawansowane metody leczenia złamań. Od zaawansowanych technik obrazowania, przez innowacyjne metody chirurgiczne, po terapie fizyczne i rehabilitacyjne - pacjenci mają dziś dostęp do szerokiego spektrum opcji terapeutycznych, które pomagają im szybciej wrócić do zdrowia.

Jedną z najnowszych i obiecujących metod leczenia złamań jest Kontrolowana Terapia Elektromagnetyczna, znana jako CERC Therapy®. To innowacyjne urządzenie medyczne wykorzystuje pole elektromagnetyczne do przyspieszenia procesu gojenia złamań, zmniejszenia bólu i stanów zapalnych.

CERC Therapy® to nieinwazyjna metoda terapeutyczna, która działa poprzez precyzyjne dostarczanie energii elektromagnetycznej do obszarów dotkniętych złamaniem.

Jak dokładnie działa CERC Therapy®? Urządzenie generuje pole elektromagnetyczne o kontrolowanej częstotliwości i intensywności, które przenika do głębokości tkanek kostnych. Ten nieinwazyjny proces stymuluje aktywność komórek kości, wspierając ich regenerację i wzmacniając proces gojenia się złamania. Dodatkowo, CERC Therapy® może redukować ból poprzez zmniejszenie stanów zapalnych oraz poprawę krążenia krwi w obszarze urazu.

Jednym z kluczowych atutów CERC Therapy® jest jego bezpieczeństwo i skuteczność. Dzięki precyzyjnej kontroli parametrów terapeutycznych, urządzenie zapewnia optymalne efekty terapeutyczne bez ryzyka uszkodzenia tkanek otaczających. Ponadto, CERC Therapy® może być stosowany zarówno samodzielnie, jak i w połączeniu z innymi metodami leczenia złamań, takimi jak terapia fizyczna czy farmakoterapia, co zwiększa skuteczność całego procesu leczenia.

Zastosowanie CERC Therapy® w praktyce klinicznej przynosi obiecujące wyniki. Pacjenci doświadczają przyspieszonego procesu gojenia się złamań, zmniejszenia bólu oraz poprawy funkcji ruchowej. Dzięki tej innowacyjnej technologii, możliwe jest skrócenie czasu rekonwalescencji i szybszy powrót do aktywności życiowej. Terapia jest bezbolesna, atermiczna i skuteczna.

Profilaktyka

     Regularna aktywność fizyczna

     Odpowiednie ochraniacze i zabezpieczenia w sportach i pracy

     Dieta bogata w wapń i witaminę D

     Regularne badania lekarskie

     Jeśli cierpisz na osteoporozę unikaj upadków i zabezpiecz przestrzeń w domu przed możliwym ryzykiem upadku.

artykuł promujący https://bitmed.pl/kontrolowany-elektromagnetyczny-obwod-rezonansowy-cerc-therapy/3778-cerc-therapy.html

Literatura

        W. Roczniak, M.  abuśka-Roczniak, Złamania patologiczne kości, Na ratunek, 1/2013.

        A. Dziak, Podstawy ortopedii i traumatologii, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2013.

        J. Hoffman, A. Hoffman, D. Szulist, Kompleksowe postępowanie rehabilitacyjne w złamaniu szyjki kości udowej, 2017

        Ł. Wiktor , R.Tomaszewski, Złamania trzonu kości ramiennej u dzieci – częstość występowania, postępowanie oraz efekty leczenia, 2022

 

Autor: Zuzanna Jandziś
Magister Fizjoterapii, absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. Specializuje się w fizjoterapii czaszkowo-twarzowej. Dodatkowo, zajmuje się wspomaganiem leczenia ortodontycznego, leczeniem zaburzeń układu stomatognatycznego, bólami głowy, czy terapią blizn. Ukończyła liczne kursy i szkolenia z zakresu anatomii palpacyjnej, akademii Cranio-Facialnej, zaburzeń stawów skroniowo-żuchwowych, a także z masażu kobido i PhysioKobido.
Zobacz artykuły tego autora