Fizjoterapia Reumatologiczna kontra Fizjoterapia Urazowa: różnice i podobieństwa

lut 6, 2024

Fizjoterapia odgrywa kluczową rolę w procesie leczenia różnorodnych schorzeń, przywracając pełną funkcję ciała po urazach lub łagodząc wpływ chorób reumatologicznych. Dwa główne działy fizjoterapii - reumatologiczna i urazowa - choć różnią się w głównych celach, wykorzystują podobne techniki w celu poprawy zdrowia pacjenta.

Fizjoterapia Reumatologiczna: poprawa jakości życia z walką z chorobami reumatycznymi

Fizjoterapia reumatologiczna skoncentrowana jest na pacjentach z chorobami reumatycznymi, takimi jak reumatoidalne zapalenie stawów czy artroza. Fizjoterapia reumatologiczna stanowi kluczowy element opieki nad pacjentami cierpiącymi na schorzenia reumatyczne. Skupia się na złagodzeniu bólu, poprawie ruchomości stawów i ogólnym poprawieniu jakości życia.

Cele fizjoterapii reumatologicznej:

 1. Łagodzenie bólu: Pacjenci z chorobami reumatycznymi często doświadczają bólu stawów i mięśni. Fizjoterapeuci wykorzystują różnorodne metody, takie jak masaż i techniki relaksacyjne, aby złagodzić te dolegliwości.
 2. Poprawa ruchomości stawów: Ograniczona ruchomość stawów jest powszechnym problemem. Ćwiczenia dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta pomagają w przywracaniu pełnej ruchomości.
 3. Wzmacnianie mięśni: Osłabione mięśnie mogą przyczyniać się do nasilenia objawów. Programy wzmacniające pomagają w poprawie siły i stabilności mięśniowej.
 4. Edukacja pacjenta: Pacjenci uczą się, jak radzić sobie z chorobą w życiu codziennym. To obejmuje prawidłowe ustawienie ciała, techniki odciążania stawów i samoopiekę.

Przykłady technik stosowanych w fizjoterapii reumatologicznej:

 1. Ćwiczenia wodne: Hydroterapia jest skuteczną metodą łagodzenia bólu i poprawy ruchomości bez nadmiernego obciążania stawów.
 2. Masaż limfatyczny: Pomaga w redukcji obrzęków, które często występują w wyniku schorzeń reumatycznych.
 3. Ćwiczenia oporowe: Programy ćwiczeń z wykorzystaniem lekkich obciążeń pozwalają na wzmacnianie mięśni przy minimalnym stresie dla stawów.
 4. Techniki relaksacyjne: Stymulują napięte mięśnie do relaksacji, łagodząc ból.

Grupy narażone na choroby reumatyczne:

 1. Osoby starsze: Starzenie się organizmu zwiększa ryzyko chorób reumatycznych. Programy fizjoterapii pomagają w utrzymaniu sprawności i poprawie jakości życia.
 2. Pracownicy biurowi: Długotrwałe siedzenie i niewłaściwa postawa podczas pracy to czynniki sprzyjające schorzeniom reumatycznym. Programy fizjoterapii mogą pomóc w profilaktyce i łagodzeniu dolegliwości.
 3. Sportowcy: Ciągłe obciążanie stawów podczas treningów może prowadzić do urazów, a także zwiększać ryzyko pojawienia się chorób reumatycznych.

Fizjoterapia Urazowa: powrót do pełnej sprawności po kontuzji.

Fizjoterapia urazowa skupia się na rehabilitacji pacjentów po różnych urazach, takich jak złamania, skręcenia czy kontuzje sportowe. Jej celem jest przywrócenie normalnego funkcjonowania ciała poprzez ćwiczenia wzmacniające, techniki powięziowe, techniki manipulacji stawów lub stymulację elektryczną.

Fizjoterapia urazowa to obszar, który skupia się na pacjentach po urazach fizycznych, zapewniając im kompleksową opiekę i przywracając pełną sprawność.

Cele Fizjoterapii Urazowej:

 1. Przywracanie sprawności fizycznej: fizjoterapeuci wspierają pacjentów w powrocie do normalnego funkcjonowania poprzez zwiększanie siły, elastyczności i zakresu ruchu.
 2. Ograniczanie bólu: techniki fizjoterapeutyczne, takie jak masaż, stretching czy elektroterapia, pomagają w łagodzeniu bólu związanego z urazami.
 3. Poprawa koordynacji i stabilności: Programy ćwiczeń koncentrują się na odbudowie koordynacji ruchowej oraz wzmacnianiu stabilności mięśniowej.
 4. Edukacja pacjenta: pacjenci uczą się, jak unikać ponownych urazów, dbać o swoje ciało i skutecznie prowadzić proces rekonwalescencji.

Przykłady technik stosowanych w Fizjoterapii Urazowej:

 1. Terapia manualna: indywidualne techniki manipulacyjne mające na celu poprawę funkcji stawów i mięśni.
 2. Ćwiczenia wzmacniające: skierowane na odbudowę siły mięśniowej w obszarze dotkniętym urazem.
 3. Techniki mobilizacji: Promujące prawidłowy zakres ruchu poprzez kontrolowane rozciąganie, mobilizacje połączone z technikami oddechowymi.
 4. Kinezytaping: Wykorzystanie elastycznych taśm do poprawy funkcji mięśni i redukcji bólu.

Profilaktyka w Fizjoterapii Urazowej:

 1. Indywidualne programy ćwiczeń: tworzenie dostosowanych planów treningowych, które wzmacniają obszary szczególnie narażone na urazy.
 2. Szkolenie posturalne: edukacja w zakresie prawidłowej postawy i ergonomii, aby unikać urazów związanych z nieprawidłowym obciążeniem ciała.
 3. Monitorowanie aktywności: Świadomość własnych ograniczeń i stopniowe zwiększanie aktywności fizycznej, aby unikać przeciążeń.

Grupy narażone na urazy:

 1. Sportowcy: urazy sportowe są powszechne. Fizjoterapeuci wspierają sportowców w rehabilitacji i profilaktyce, dostosowując programy do rodzaju dyscypliny.
 2. Osoby uczestniczące w aktywnościach ekstremalnych: ludzie, którzy uprawiają sporty ekstremalne, są narażeni na poważne urazy. Profilaktyka i odpowiednia rehabilitacja są kluczowe.
 3. Osoby po zabiegach chirurgicznych: fizjoterapia odgrywa istotną rolę w rekonwalescencji po operacjach ortopedycznych czy usunięciu urazów.

Fizjoterapia urazowa to nie tylko leczenie, ale również budowanie świadomości pacjenta o własnym ciele i umiejętność właściwej opieki. Skierowana jest nie tylko na przywracanie sprawności, ale również na utrzymanie zdrowia i unikanie przyszłych urazów.

Podobieństwa: Wspólne Narzędzia w Poprawie Zdrowia

Obie dziedziny fizjoterapii wykorzystują podobne metody:

 • Ćwiczenia terapeutyczne: wzmocnienie mięśni wokół stawów jest kluczowe zarówno po urazach, jak i przy chorobach reumatologicznych.
 • Masaż: pomaga w rozluźnieniu spiętych mięśni i łagodzi ból zarówno w przypadku urazów, jak i chorób reumatologicznych.

Obydwie dziedziny współdzielą podstawowe elementy, ale sposób ich zastosowania zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta. Intensywność ćwiczeń czy technik manipulacji może być dostosowywana do charakterystyki schorzenia lub rodzaju urazu.

Należy jednak pamiętać, że istnieją pewne przeciwwskazania. Na przykład, manipulacje stawów mogą być niewskazane przy niektórych urazach. Przed rozpoczęciem terapii ważna jest konsultacja z fizjoterapeutą, który dostosuje plan leczenia do indywidualnych potrzeb pacjenta.

 

Autor: mgr. Kamila Spłocharska
Mgr Kamila Spłocharska, ukończyła szkolenia ukierunkowane na pracę z pacjentami neurologicznymi, z problemami uroginekologicznymi oraz z zespołami bólowymi różnego pochodzenia. W pracy z pacjentem patrzy holistycznie, niweluje ból wykorzystując różne formy terapii, w tym również terapię SCENAR.
Zobacz artykuły tego autora