Terapia Krio- ultradźwiękami z wykorzystaniem aparatu Cryosound

lip 8, 2024

Na rynku dostępnych jest wiele metod leczenia za pomocą fizykoterapii. Terapia Krio-ultradźwiękami stanowi najnowocześniejszą formę terapii, podczas której wykorzystuje się zimne ultradźwięki. Za pomocą aparatu Cryosound można zastosować aż trzy terapie podczas jednej sesji - ultradźwięki, krio-ultradźwięki oraz termoterapia 

Ultradźwięki

Ultradźwięki to drgania o charakterze mechanicznym. Mają działanie m.in. przeciwbólowe, przeciwzapalne, zmniejszają napięcia mięśni, przyspieszają przepływ limfy w naczyniach limfatycznych, zwiększają procesy wchłaniania oraz przyspieszają gojenie się ran.

Termoterapia

Leczenie za pomocą efektów termicznych jest znane i powszechnie stosowane w medycynie i rehabilitacji. Podczas zabiegów wykorzystuje się zarówno ciepłolecznictwo, jak i zimnolecznictwo.

CIEPŁOLECZNICTWO

Ciepłolecznictwo, czyli leczenie za pomocą ciepła, odgrywa istotną rolę w dziedzinie rehabilitacji. Jest to skuteczna metoda, której zastosowanie przynosi liczne korzyści zarówno pacjentom po przebytych urazach, jak i tym, którzy zmagają się z przewlekłymi schorzeniami. Można ją stosować miejscowo lub ogólnoustrojowo. Ciepło działa relaksująco na mięśnie, co jest szczególnie istotne w przypadku pacjentów z napięciami mięśniowymi, skurczami czy spastycznością. Pod wpływem ciepła następuje rozszerzenie naczyń krwionośnych, co z kolei zwiększa przepływ krwi do obszarów poddanych terapii. Poprawa krążenia przyspiesza dostarczanie składników odżywczych i tlenu do komórek, wspomagając procesy naprawcze.

To zjawisko pomaga złagodzić napięcia mięśniowe i poprawić elastyczność tkanek. Dzięki zastosowaniu ciepła, możliwe jest łagodzenie bólu w naturalny sposób, poprzez bezpośrednie działanie na receptory bólowe w skórze.

W przypadku osób z chorobami stawów czy po kontuzjach stawowych, ciepłolecznictwo może pomóc w redukcji sztywności stawów. Działa to poprzez zwiększenie elastyczności torebek stawowych, co ułatwia ruchy stawowe i poprawia funkcję stawów. Osoby z chorobami zwyrodnieniowymi stawów często odczuwają ulgę i zwiększenie zakresu ruchu po zastosowaniu ciepłolecznictwa. Często zastosowanie ciepła przed ćwiczeniami lub fizjoterapią, może pomóc przygotować mięśnie do wysiłku i rozluźnić napięcia, co w konsekwencji przełoży się na lepszy efekt terapii.

ZIMNOLECZNICTWO

Zimnolecznictwo, zwane również krioterapią, to metoda leczenia, która opiera się na zastosowaniu zimna w celu uzyskania korzyści zdrowotnych. Jest to szeroko stosowane podejście w medycynie fizykalnej, rehabilitacji oraz w sporcie.
Receptory zimna, umiejscowione w skórze, stymulują zakończenia nerwowe układu współczulnego, które znajdują się w ścianach naczyń krwionośnych. W rezultacie aktywuje się pierwsza reakcja organizmu na zimno i dochodzi do skurczu tych naczyń, co prowadzi do zmniejszenia krążenia w obrębie skóry oraz tkanki podskórnej.

 Ważnymi efektami zastosowania zimna są również zmniejszenie wrażliwości receptorów czuciowych, zahamowanie produkcji mediatorów bólu oraz stanu zapalnego, zwiększenie napięcia mięśni szkieletowych. Jeśli stymulacja na zimno przedłuża się, organizm wykorzystuje drugą fazę reakcji na zimno: układ naczyniowy skóry i tkanki podskórnej rozszerza się, częstość pracy serca i oddychania zwalnia, ciśnienie krwi spada, zmniejsza się napięcie mięśniowe.

     Zimnolecznictwo jest skuteczną metodą w redukcji stanów zapalnych i obrzęków.

     Zastosowanie zimna działa znieczulająco, co może przynosić ulgę w przypadku dolegliwości bólowych.

     Jest często stosowane u pacjentów cierpiących na przewlekłe bóle mięśniowe, pourazowe bóle stawów czy neuralgie.

     Chłodzenie tkanek zmniejsza przewodnictwo nerwów, co przyczynia się do łagodzenia doznań bólowych.

     W przypadku kontuzji sportowych, zimnolecznictwo jest często stosowane natychmiast po urazie w celu zminimalizowania jego skutków.

     Kąpiele lodowe czy kompresy chłodzące pomagają w utrzymaniu optymalnej temperatury organizmu, co ma istotne znaczenie dla poprawy wydolności fizycznej.

     Zimnolecznictwo może pomóc w poprawie elastyczności mięśni i tkanek, zwłaszcza po intensywnym treningu lub wysiłku fizycznym.

     Stosowanie zimna zmniejsza ryzyko przewlekłych uszkodzeń mięśni, poprawiając ich zdolność do sprawnego funkcjonowania.

Szok termiczny

Urządzenie Cryosound wykorzystując efekt ogniw Peltiera, jest w stanie wytworzyć w krótkim czasie kontrolowany szok termiczny. Umożliwia w ten sposób rozszerzenie naczyń i zwiększenie miejscowego ukrwienia. Pomaga zatem zwiększyć efekt drenażu. Zmienność stanu termicznego aktywuje różne efekty biologiczne, które są bardzo korzystne dla działań rehabilitacyjnych, umożliwiając szybszy i bardziej funkcjonalny powrót do zdrowia.

Szok termiczny wywołany naprzemienną ekspozycją na zimno i ciepło stymuluje mechanizmy termoregulacyjne organizmu, przyspieszając proces przemiany materii oraz zmniejsza odczuwanie bólu. Zabieg jest bezbolesny i trwa średnio około 15 minut.

Terapia regeneracji tkanek

Aspekt regeneracji tkanek stanowi centralny punkt terapii Krio-ultradźwiękami. Procesy naprawcze stymulowane przez ultradźwięki wspierają gojenie się ran, przyspieszają procesy regeneracji tkanki kostnej i mięśniowej, oraz mogą skutecznie redukować blizny. Długotrwałe korzyści z terapii obejmują poprawę elastyczności skóry, co wpływa na jej wygląd i zdrowie.

W kontekście terapii regeneracyjnej, szczególnie warto podkreślić korzyści dla sportowców, pacjentów pooperacyjnych oraz osób starszych, które mogą doświadczać naturalnego procesu degeneracji tkanek.

Co można leczyć aparatem Cryosound?

- choroba zwyrodnieniowa stawów,

- zapalenie kaletki maziowej,

- stłuczenia/skręcenia,

- zwichnięcia.

- ból krzyża, bóle mięśni,

- zapalenie ścięgien,

- naciągnięcia mięśni.

- obrzęki

- stany zapalne

- urazy i nadwyrężenia mięśni dowolnego stopnia


Precyzyjna kontrola parametrów terapeutycznych, możliwość dostosowania do indywidualnych potrzeb pacjenta, oraz monitorowanie postępów leczenia sprawiają, że terapia staje się bardziej personalizowana i efektywna.

Podsumowanie:

Terapia Krio-ultradźwiękami z wykorzystaniem aparatu Cryosound to nie tylko nowoczesna metoda leczenia, ale także holistyczne podejście do regeneracji tkanek. Zastosowanie szoku termicznego, ciepłolecznictwa i precyzyjnej technologii aparatu Cryosound sprawia, że terapia ta staje się atrakcyjną opcją dla tych, którzy poszukują innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie medycyny regeneracyjnej. Korzyści tej terapii obejmują nie tylko natychmiastową ulgę w dolegliwościach bólowych, ale również długotrwałe poprawy w zdrowiu i jakości życia pacjentów.

literatura

  1. Mika T., Kasprzak W., Fizykoterapia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2013.
  2. Clare M., Butt G., Howden S., et al.; Rapid habituation of the cold shock response, Extreme Physiology&Medicine; 2015; 4(1);
  3. R. Studnicki, R. Hansdorfer-Korzon i wsp., 2015 Krioterapia miejscowa jako metoda wspomagająca leczenie pacjentów ze zwyrodnieniem stawu biodrowego

 

Autor: Zuzanna Jandziś
Magister Fizjoterapii, absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. Specializuje się w fizjoterapii czaszkowo-twarzowej. Dodatkowo, zajmuje się wspomaganiem leczenia ortodontycznego, leczeniem zaburzeń układu stomatognatycznego, bólami głowy, czy terapią blizn. Ukończyła liczne kursy i szkolenia z zakresu anatomii palpacyjnej, akademii Cranio-Facialnej, zaburzeń stawów skroniowo-żuchwowych, a także z masażu kobido i PhysioKobido.
Zobacz artykuły tego autora