TERAPIA CERC: JAK TO DZIAŁA Kontrolowany rezonansowy obwód elektromagnetyczny o wysokiej intensywności
„Terapia CERC” NIE JEST MAGNETOTERAPIĄ: zarządza częstotliwościami radiowymi, ze szczególnym urządzeniem do emisji fal elektromagnetycznych o wysokiej intensywności, przy programowalnych częstotliwościach, stosunkowo niewysokich. Kontrolowany przez mikroprocesor i generator cyfrowej syntezy częstotliwości „DDS”, z różnymi formami modulacji i impulsów, wykorzystuje specjalną zasadę rezonansu, wykorzystując specyficzny obwód i zdolność do koncentracji większości energii elektromagnetycznej o wysokiej intensywności w obszarach ciała, które mają być leczone. Zwykle, aby skoncentrować energię lokalnie, konieczne byłoby zwiększenie częstotliwości emisji fal elektromagnetycznych, które, mając w konsekwencji krótszą długość fali, straciłyby większość swoich terapeutycznych korzyści i efektów.
Dzięki kontrolowanemu obwodowi rezonansowemu i sztucznej inteligencji, wynikom wieloletnich studiów i badań, „Terapia CERC” łączy zalety częstotliwości radiowej z polami elektromagnetycznymi o wysokiej intensywności, zachowując jednocześnie znaczną zdolność do lokalnej koncentracji energii. Bez obwodu rezonansowego z leczonymi częściami ciała, skuteczność byłaby znacznie zmniejszona, ponieważ większość emitowanego pola elektromagnetycznego zostałaby rozproszona w eterze. System emisji rezonansowej CERC Therapy, zarządzany przez złożone oprogramowanie i sztuczną inteligencję, zdolny do identyfikacji cech leczonych tkanek biologicznych, poprzez system autokalibracji, jest w stanie automatycznie modyfikować częstotliwość. W ten sposób rezonuje, poprzez płytki (emitery) lub końcówki, bezpośrednio z leczonym obszarem ciała, przenosząc całą energię elektromagnetyczną o wysokiej intensywności.
Kolejny system umożliwia kontrolę, w zaprogramowanym czasie, zmian impedancji tkanek poddawanych zabiegowi, cyklicznie rekalibrując rezonans i stale optymalizując transfer energii. W zależności od rodzaju zabiegu można również stosować różne kształty fal i rodzaje impulsów modulacji pola elektromagnetycznego o wysokim natężeniu. W leczeniu skóry, podobnie jak w tkankach leżących poniżej, urządzenie CERC Therapy działa bez wytwarzania ciepła. Wszystkie powyższe cechy odróżniają technologię CERC Therapy od innych znanych dotychczas urządzeń elektromedycznych.
Korzyści podkreślone i omówione w niniejszym dokumencie, odnoszące się do konkretnego zastosowania częstotliwości radiowej, pól elektromagnetycznych i magnetoterapii, pochodzą z tekstów wymienionych w poniższej bibliografii.
Terapeutyczne i biologiczne skutki oraz zastosowania częstotliwości radiowej, pól elektromagnetycznych i magnetoterapii
DEFINICJA
Magnetoterapia Radiofrekwencja to forma fizjoterapii wykorzystująca energię elektromagnetyczną. Jest szczególnie wskazana w przypadkach, w których konieczne jest stymulowanie regeneracji tkanek po różnego rodzaju urazach. Regeneruje uszkodzone komórki poprzez poprawę kinetyki enzymów i repolaryzację błon komórkowych, a także działa antystresowo i przyspiesza wszystkie zjawiska naprawcze o wyraźnym działaniu bioregeneracyjnym, przeciwzapalnym, przeciwobrzękowym, przeciwbólowym, stymulującym układ hormonalny i przeciwobrzękowym, bez skutków ubocznych.
Główne zastosowania
Odbudowa złamań kości ze skróconym czasem gojenia. Spowolnienie procesu zmniejszania gęstości kości. Zapalenie stawów, artroza, osteoporoza, martwica kości. Leczenie owrzodzeń skóry pochodzenia naczyniowego (dla osób cierpiących na cukrzycę). Anatomiczna i funkcjonalna regeneracja uszkodzonych nerwów. Redukcja szpecących blizn skórnych. Zmniejszenie stanu zapalnego. Dorsalgia i lumbago od postawy, rwa kulszowa. Biostymulant dla procesów naprawczych, owrzodzeń, odleżyn. Poprawa przepływu kapilarnego. Stymulacja reabsorpcji obrzęków. Patologie stawów (zapalenie ścięgien, zapalenie nadkłykcia, zapalenie kaletki maziowej, zapalenie okołostawowe, bóle szyjki macicy, lumbago, bóle mięśni, leczenie złamań) Wszystkie patologie, w których wymagana jest zwiększona mikrokrążenie i regeneracja tkanek, np. w przypadku autoprzeszczepów, konsolidacji modzeli kostnych.
Skuteczność magnetoterapii Radiofalowej
Jest szczególnie skuteczna, ponieważ pola elektromagnetyczne oddziałują na komórki, sprzyjając przywróceniu fizjologicznych warunków równowagi. W rzeczywistości oddziałują one na błony komórkowe, czyniąc je bardziej wrażliwymi. Prowadzi to do przywrócenia prawidłowego potencjału błonowego, co ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia dopływu składników odżywczych do komórki. Na poziomie narządów i struktur anatomicznych efekty te skutkują analgezją, zmniejszeniem stanu zapalnego i stymulacją reabsorpcji obrzęków.
Ponadto pola elektromagnetyczne o niskiej i średniej częstotliwości mają szczególny wpływ na stymulację migracji jonów wapnia w tkance kostnej, co może indukować konsolidację masy kostnej i promować naprawę złamań. Dobre efekty zaobserwowano również w leczeniu stłuczeń, skręceń stawów i wszystkich drobnych urazów mięśni i stawów. Wzmacnia mechanizmy obronne organizmu poprzez elektryczną repolaryzację komórek i działa antystresowo, regenerując uszkodzone komórki, poprawiając kinetykę enzymów i repolaryzując błony komórkowe. Działając na wolne rodniki, pierwiastki śladowe i substancje ferromagnetyczne w środowisku wewnątrzkomórkowym, ma fundamentalne znaczenie dla równowagi homeostatycznej komórki; podobnie jak każda ekspozycja na zmienione pole może mieć nieobliczalne reperkusje dla samej komórki. Magnetoterapia Radiofrequency promuje zatem przyspieszenie wszystkich zjawisk naprawczych z wyraźnym działaniem bioregenerującym, przeciwzapalnym, przeciwobrzękowym i antytalgicznym, bez skutków ubocznych.
Powszechnie wiadomo, że komórka jest otoczona błoną, która reguluje relacje między przedziałami, reguluje wymianę, przylega do innych komórek, jest siedliskiem swoistości immunologicznej, uczestniczy w ruchu i podziale (mitozie) oraz reaguje na bodźce mechaniczne, chemiczne i elektryczne. Błona chroni komórkę i reguluje funkcje pobierania, wydalania i rozpoznawania komórek. Umożliwia również selektywność w odniesieniu do przepuszczalności i dyfuzyjności. Wreszcie, uczestniczy wraz z enzymami powierzchniowymi w procesach metabolicznych.
Radiofrekwencja jest w stanie wpływać na różne procesy, które regulują funkcje życiowe błony komórkowej, które kontrolują to, co jest wprowadzane do komórki i które wytwarzają substancje zwalczające wszystko, co nie jest kompatybilne. Elektromagnetoterapia o częstotliwości radiowej wykorzystuje różne rodzaje mocy i procedur. Wpływ pól elektromagnetycznych na organizmy odbywa się na poziomie neuro-wegetatywnej i komórkowej regulacji metabolicznej. Biopolimery i błony komórkowe są w praktyce maleńkimi bateriami, których napięcie wyjściowe można zmierzyć. Mówiąc dokładniej, w zdrowych komórkach nerwowych mierzy się różnicę potencjałów 90 miliwoltów między jądrem wewnętrznym a błoną zewnętrzną, podczas gdy w innych komórkach napięcie to wynosi około 70 miliwoltów. Kiedy te małe baterie w naszych ciałach są rozładowane, ciało odczuwa konsekwencje w postaci bólu pleców, kości i stawów, procesów zapalnych i trudności z krzepnięciem. Kiedy komórki te stają się chore, z powodu infekcji, urazu lub jakiejkolwiek innej przyczyny, tracą swoją rezerwę energii - czyli są rozładowywane.
Tak więc komórka, która, gdy jest zdrowa, powinna mieć napięcie 70 miliwoltów, gdy jest chora, mierzy tylko 50-55 miliwoltów. Jeśli napięcie to spadnie poniżej 30 miliwoltów, następuje martwica, czyli śmierć komórki. Celem magnetoterapii o częstotliwości radiowej jest również doładowanie i regeneracja komórek pozbawionych siły życiowej.
Pola elektromagnetyczne stosowane w medycynie
Pola elektromagnetyczne są różnego rodzaju i każde z nich ma swoją własną charakterystykę. Pierwszy główny podział powinien być dokonany poprzez rozważenie stałych pól magnetycznych i zmiennych w czasie lub tak zwanych pulsujących pól magnetycznych; te ostatnie powinny być podzielone na niską i wysoką częstotliwość. Stałe pola magnetyczne są generowane przez magnesy trwałe lub elektromagnesy, w których płynie stały prąd stały. Magnesy stałe składają się ze specjalnych stopów ferromagnetycznych o wysokiej przepuszczalności; w praktyce są to dyski - jak małe monety - które są stosowane w kontakcie ze skórą przez określony czas. Ten rodzaj „magnetoterapii” jest szeroko badany i stosowany w Japonii, zarówno w dziedzinie akupunktury, jak i medycyny tradycyjnej, gdzie główne badania zostały przeprowadzone w latach 70. przez Akio Yamadę i Shuwichi Hirose z Wydziału Medycyny Uniwersytetu Tokijskiego.
Metoda ta jest stosowana w bólach pochodzenia mięśniowo-szkieletowego, zarówno o genezie zapalnej, jak i urazowej, poprzez umieszczanie magnesów bezpośrednio na bolesnych obszarach i na tych małych obszarach skóry, które po stymulacji wywołują ból na odległość. Wytwarzane pole magnetyczne jest bardzo wysokie i wynosi od 3000 do 10000 Gaussów lub więcej, a ponieważ zmniejsza się ono wraz z oddalaniem się od nich wprost proporcjonalnie do kwadratu odległości, konieczne jest przyłożenie magnesu znacznie bliżej leczonego obszaru.
Bioenergetyczny wpływ pól elektromagnetycznych
Bioenergetyczne oddziaływanie pól elektromagnetycznych Działanie elektromagnetoterapii jest szczególnie skuteczne w wymienionych poniżej układach.
1.Wpływ na obwodowy ośrodkowy układ nerwowy
-Zwiększona wymiana jonów na poziomie błony komórkowej.
-Zwiększona amplituda zapisu elektroencefalograficznego. Stabilizacja błony ze zjawiskiem hiperpolaryzacji związanym z wpływem na pompę sodowo-potasową i wymianę jonów. Normalizacja przewodności elektrycznej. Efekt antyalgiczny. Zwiększona wydajność umysłowa i indywidualna wydajność. Działanie neuroregulacyjne w międzymózgowiu, substancji siatkowatej, podwzgórzu, nadnerczach, wątrobie i śledzionie.
2. wpływ na tkankę kostną
Impulsowe pola magnetyczne poprawiają: Osteogenezę. Działanie na poziomie błony osteoblastów i efekt piezoelektryczny na kości. Produkcja i odkładanie kolagenu ze zwiększonym uporządkowaniem i orientacją strukturalną. Wzrost krążenia naczyniowego (niedobór tlenu jest wysoce wskazującym czynnikiem w etiopatogenezie pseudoartrozy). Zwiększona mineralizacja i reaktywacja uśpionych komórek. Efekt organizacyjny. Wzrost wytrzymałości kości: wykazano, że sygnał elektromagnetyczny na błonie komórkowej powoduje reaktywację komórek mezenchymalnych w okostnej związaną z miejscowym zahamowaniem wydzielania parathormonu.
3. Wpływ na układ trawienny
Ten sam ważny wpływ na błonę komórkową i układ nerwowo-wegetatywny, jak opisano powyżej. Regulacja ruchliwości.
4. Działanie zapobiegające starzeniu się tkanek
Dostarcza ładunki ujemne. Działanie na kolagen. Rozszerzenie naczyń krwionośnych. Poprawa metabolizmu skóry i tkanki łącznej.
5. wpływ na stan zapalny
Działanie przeciwobrzękowe. Wpływ na pompę sodowo-potasową. Modyfikacja przepuszczalności błony. Ustąpienie obrzęku wewnątrzosiowego Działanie bakteriostatyczne. Łagodzenie skurczów mięśni. Działanie antyalgiczne. Wpływ na neuroregulację hormonalną, również lokalnie. Przyspieszenie procesów gojenia tkanek miękkich. Normalizacja różnicy potencjałów między uszkodzonym obszarem błony komórkowej a obszarem normalnym (w wielu patologiach występuje nierównowaga potencjału spoczynkowego).
Wpływ pól elektromagnetycznych na szyję
W ortopedii pulsacyjna częstotliwość radiowa jest często zalecana w połączeniu z elektroterapią i masażem. Leczone i badane próbki obejmują zarówno zwykły kręcz szyi (z lub bez upośledzenia mechanicznego), jak i ciężkie pourazowe radikulopatie kompresyjne i patologie ścierania. W powszechnych postaciach kręczu szyi aplikacje są wykonywane bocznie tuż poniżej karku, zgodnie z bólem. W postaciach jawnych, bez napromieniowania kończyn górnych, w obecności zespołów korzeniowych, z uczuciem mrowienia lub parestezjami w rękach lub napromieniowanym bólem wzdłuż ramienia, jedna płytka powinna być umieszczona pod karkiem, a druga dokładnie w punkcie maksymalnego odczucia.
Artroza jest chorobą, która wiąże się ze zwyrodnieniowym typem cierpienia - to znaczy, że pogarsza się wraz z upływem lat i postępującym wiekiem. Chrząstki pokrywające stawy zużywają się, więzadła i torebki pokrywające stawy (barki, nadgarstki, łokcie, biodra, kolana i kostki) grubieją i twardnieją. Jednym z miejsc, które jako pierwsze cierpi, jest kręgosłup. Typowa w tym przypadku jest lokalizacja szyjna (tj. wpływa na stawy między kręgami w szyi) z obecnością objawów, które są również neurologiczne, takie jak zapalenie korzonków nerwowych i zapalenie nerwu: wszystkie są wyrazem rozciągania, podrażnienia i ucisku pni nerwowych, które wychodzą z rdzenia kręgowego, między jednym kręgiem a drugim. W podobnych przypadkach zaleca się stosowanie pulsacyjnej częstotliwości radiowej. W tym miejscu można wspomnieć o konkretnym nerwie: nerwie błędnym. Nerw błędny jest dziesiątym, najdłuższym i najbardziej rozgałęzionym nerwem czaszkowym i jest głównym składnikiem przywspółczulnej części autonomicznego układu nerwowego.
Nerw błędny wychodzi z rdzenia przedłużonego, przechodzi przez szyję i klatkę piersiową, dociera do brzucha i wysyła gałęzie do większości narządów ludzkiego ciała (krtani i gardła, tchawicy, płuc, serca i większości układu pokarmowego). Nerw błędny wywiera swoje działanie poprzez uwalnianie określonej substancji zwanej acetylocholiną, która powoduje zwężenie oskrzeli i spowolnienie akcji serca. Stymuluje również produkcję kwasu żołądkowego, aktywność pęcherzyka żółciowego i perystaltykę, tj. ruchy wykonywane przez żołądek i jelita podczas trawienia. Gdy funkcja nerwu błędnego jest w jakiś sposób upośledzona przez obecność procesu zwyrodnieniowego stawów, takiego jak artroza szyjki macicy, może wystąpić szereg objawów obejmujących wszystkie główne narządy ciała, które wydają się mieć niewiele wspólnego z chorobą stawów, taką jak artroza.
Pola elektromagnetyczne w medycynie sportowej i traumatologii
Znaczna liczba danych dotyczących zastosowań pól elektromagnetycznych w patologii sportowej potwierdza i dokumentuje ich niekwestionowaną skuteczność terapeutyczną. Pomijając miejscowe zastosowania po stłuczeniach, skręceniach, zwichnięciach i złamaniach, najbardziej dotkniętym aparatem jest z pewnością aparat mięśniowy. W praktyce sportowej, zarówno wyczynowej, jak i amatorskiej, urazy tkanki mięśniowej mogą być dwojakiego rodzaju: albo z powodu nadmiernego przetrenowania i stresu motorycznego, albo z powodu braku nawyku aktywności sportowej, z przeciążeniami i przetrenowaniem.
Patologie te wahają się od zwykłej bolesności (uczucie zmęczenia) do rzeczywistych nadwyrężeń, dla obu kategorii sportowców. Interwencja impulsowych pól elektromagnetycznych ma większy wpływ na działanie odruchowe, ponieważ zmęczenie powoduje opóźnienie wchłaniania kwasu mlekowego, który staje się prawie nieodwracalny przez organizm, ponieważ uczucie zmęczenia utrzymuje się, do tego stopnia, że tworzy czynnik predysponujący do natychmiastowego ciągłego urazu (naciągnięcie, rozdarcie). Praca mięśni, ze wszystkim, co pociąga za sobą jej dokładne wykonanie, składa się z całej serii składników enzymatyczno-energetycznych, które wymagają, zarówno w przygotowaniu do aktywności sportowej, jak i w regeneracji po urazie, interwencji wszystkich aparatów organizmu. Jak wspomniano powyżej, w zespołach zmęczeniowych i w rekonwalescencji nawet poważnych urazów magnetoterapia odgrywa wiodącą rolę.
Rozmieszczenie płytek musi obejmować jak najszerszy obszar, ponieważ istnieje wiele mechanizmów powrotu do zdrowia. Zastosowania są w rzeczywistości wskazane w próbie terapeutycznej miejscowych urazów. Najwyższe częstotliwości działają ogólnie, a organizm (z cyklicznymi polami elektromagnetycznymi) działa jako poszukiwanie i automatyczny konwój w zależności od przypadku, z wyłącznie subiektywnym i spersonalizowanym działaniem.
Pola elektromagnetyczne i ból pleców
Jest to termin ogólny (również LOMBAGO), używany do określenia miejscowego bólu w dolnej części pleców. Ból może pojawić się nagle (po gwałtownym ruchu kręgosłupa) lub występować stopniowo. Może mieć różne przyczyny: nacisk wywierany na nerw przez „przepuklinę dysku” lub formę zapalenia stawów. W ostatnich latach przepuklina krążka międzykręgowego stała się jednym z najczęstszych i najbardziej wyrazistych obrazów urazowych uszkodzeń kręgów i korzeni nerwowych.
Pomiędzy ciałami międzykręgowymi znajduje się formacja (krążek międzykręgowy 11), w której można wyróżnić część obwodową (pierścień włóknisty) i jądro centralne (jądro miażdżyste). Często struktury te ulegają degeneracji z różnych powodów. U osób ze szczególnym uszkodzeniem formacji zawierających jądro miażdżyste krążka międzykręgowego (z powodu powtarzających się epizodów urazowych) formacja ta przekracza granice układu międzykręgowego. Wystaje mniej lub bardziej ostro (przepuklina zamknięta, wystająca lub wyrzucona), a najbardziej dotknięte są przestrzenie dwóch ostatnich kręgów lędźwiowych, w komunikacji z kością krzyżową. Najczęściej występuje postero-boczna, w której dysk migruje w kierunku formacji zawartych w kanale, ściskając korzenie lędźwiowo-krzyżowe. Objawy, często oporne na leczenie, obejmują ból w okolicy lędźwiowej i lędźwiowo-krzyżowej oraz obronne przykurcze mięśni dotkniętego odcinka.
Później pojawia się zespół korzeniowy (ból w odpowiedniej kończynie dolnej lub obu). Ból ten jest powiązany z objawami klinicznymi i ruchowymi, które odnoszą się do rozmieszczenia włókien tworzących dotknięte korzenie nerwowe. Diagnoza jest formułowana na podstawie analizy neurologicznej, klinicznej i instrumentalnej. Badania radiograficzne, CT i MRI mają fundamentalne znaczenie. W tych przypadkach klinicznych, które często wpływają na prawidłową oś kręgosłupa, ponieważ zakłócają jego ciągłość, należy pominąć terapie elektromagnetyczne o działaniu przeciwbólowym, ponieważ nie są spełnione warunki wstępne. Zamiast tego przydatne jest zastosowanie elektromagnetoterapii, uogólnionej na cały układ kręgosłupa, przy użyciu dużych płytek.
Przeciwwskazania do stosowania pól elektromagnetycznych
W wymienionych poniżej przypadkach zaleca się unikanie korzystania z tych aplikacji:
-Ciąża
- Osoby noszące rozrusznik serca
- Nowotwory
BIBLIOGRAFIA
J. Benassy: Traumatology of Sport, Masson Editions, 1979.
N. Marchetti, E. Barbieri, G. Guido, M. Lisanti, M. Scaglione, P. Coveri: Magnetotherapy in orthopaedics, Aulo Gaggi Editore, 1988.
G. Santilli: Traumatology of Sport, Nattermann, 1988.
E. Meani, M. Merlo: I campi Elettromagnetici in Traumatologia, Wydział Medyczny w Mediolanie - Ist. Gaetano Pini.
Piazzai, Locci, Pace: Electromagnetotherapy in the Elderly, I.N.R.C.A. Geriatric Hospital - Gaetano Pini, Mediolan.
Prof. V. Alfieri, L. Bassan: New Techniques in Physical Medicine, Electromagnetotherapy - Nuovo Ospedale di Monza, 1982.
XL. Griffin , ML. Costa, N. Parsons, N. Smith: Electromagnetic field stimulation for treating delayed union or non-union of long bone fractures in adults, Science, Cochrane Database Syst Rev., 2011. - Pubmed.gov.
A.T. Barker, M.J Lunt: The effects of pulsed magnetic fields of the type used in the stimulation of bone fracture. Clin. Phys. Physiol. Meas. 4,1-27. - Pubmed.gov.
Uwaga Korzyści podkreślone i omówione w niniejszym artykule, związane z konkretnym zastosowaniem magnetoterapii o częstotliwości radiowej, pochodzą z tekstów wymienionych w bibliografii powyżej.